Svetlo a vplyv na zdravie

Svetlo je pre správne fungovanie ľudského organizmu nevyhnutné. Pre ľudský je najprirodzenejšie biele denné svetlo. Bohužiaľ sa v súčasnej dobe viac než vonku pohybujeme vo vnútri budov, kde si nedostatok svetla kompenzujeme umelým osvetlením. Zároveň nás obklopujú obrazovky počítačov a displeje telefónov. Poradíme vám, ako sa s tým vysporiadať a ako si „nepokaziť“ oči.  


Kvalitné LED žiarovky nie sú nebezpečné


 
S masívnym nástupom LED žiaroviek sa začalo hovoriť o tom, že svetlo z týchto žiaroviek nie je pre oči zdravé a že poškodzuje zrak. Skutočne u lacnejších žiaroviek tomu tak môže byť. Biele svetlo vydávané LED žiarovkami sa totiž skladá z dvoch zložiek – modrého svetla a žltého fosforového svetla. Pokiaľ prevažuje modré svetlo, vznikajú ťažkosti.


Modré svetlo je cez deň prítomné aj v bežnom dennom svetle a ľudskému organizmu v tej dobe nijako neškodí. Problém nastáva, pokiaľ je jeho pôvod v umelom osvetlení, ktorým si svietime večer. Oči totiž nie sú biologicky stavané na to, aby vo večerných či nočných hodinách boli vystavené intenzívnemu svetlu. Môžu páliť, môže vás bolieť hlava a tiež sa tak dobre nevyspíte. Okrem toho výskumy z posledných rokov hovoria o tom, že modré svetlo z displejov a lacnejších LED žiaroviek preniká do hlbších vrstiev pokožky a urýchľuje proces starnutia a tvorbu vrások.


Negatívnemu vplyvu osvetlenia sa však dá brániť. Stačí požadovať u predajcu kvalitné LED žiarovky, ktoré spĺňajú fotobiologické normy a dodržovať základné hygienické pravidlá pre svietenie.

Certifikáciu EyeCare a EyeComfort nájdete u produktov značky Philips ->>>>

Philips_eye_care_ye_comfort


 
Farba osvetlenia hrá významnú úlohu


 
Pri výbere žiaroviek alebo svietidla väčšinu zákazníkov zaujíma, aký je maximálny príkon svietidla a akou farbou svieti. Príkon je dôležitý k tomu, aby sme vedeli, koľko bude žiarovka spotrebovávať elektriny. Ale ako vybrať farbu osvetlenia, ktorá je pre naše oči a náš organizmus najzdravšia?

Philips_eye_comfort


 
Ešte z dôb používania klasických žiaroviek máme zafixované, že je nám najviac príjemné svetlo žltej teplej farby, ktorá navodzuje pohodu a relaxáciu. Toto svetlo má najbližšie k plameňom sviečky (1200K) alebo k západu, či východu slnka (3000K). Avšak nie je pre ľudské oko príliš zdravé. Hodí sa pre relaxáciu a odpočinok.
 
Pre čítanie či pre prácu, pri ktorej sa potrebujete sústrediť, je najvhodnejšie intenzívne svetlo namodralej farby. Pomôže vám i pri učení, ale neodporúčame ho nechať svietiť celú noc. Svetlo modrého odtieňa nás stimuluje k výkonom a po dlhšom čase môžeme pociťovať únavu a pálenie očí.
 
Pre správnu funkciu zraku je odporúčané voliť žiarovky, ktoré majú čo najbližšie k dennému svetlu. Chromatičnosť týchto LED žiaroviek sa pohybuje okolo 5000K. Toto svetlo je zdravšie, pretože nenarušuje prirodzený metabolizmus. Oči ani orgány sa nemusia prepínať na odlišný odtieň svetla a nenamáhajú sa. Osvetlenie v tónoch denného svetla sa odporúča i v zimných a jesenných mesiacoch, kedy pôsobia ako prevencia depresiám.


 
Odporúčanie pre vaše zdravie
 


Pokiaľ si chcete doma svietiť LED žiarovkami a mať istotu, že vaše oči ani organizmus nebudú trpieť, zvoľte kvalitné žiarovky a svietidlá značky Philips, ktoré spĺňajú fotobiologické bezpečnostné normy pre osvetlenie. Okrem vyváženia modrého a žltého svetla je u týchto žiaroviek prakticky vylúčený nepríjemný stroboskopický efekt, teda preblikávanie. Blikanie svetla nie je príjemné a spôsobuje podráždenie očí, únavu a migrény.

Philips_zarovkaPhilips_Eye_comfort Philips_zarovka


 
Najmenej 1 hodinu pred tým, ako pôjdete spať, vypnite všetky obrazovky, telefón i laptop a vyhnite sa intenzívnemu svetlu. Relaxujte u menej intenzívnych zdrojov osvetlenia, aby váš organizmus stihol vytvoriť dostatok spánkového hormónu melatonínu, ktorý vám dopraje kvalitný a plnohodnotný spánok.

Philips_spanek_zarovky


 
Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom správnej žiarovky alebo svetelného zdroja, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi vám poradíme svetlo, ktoré bude nielen štýlové, ale aj prospešné pre vaše zdravie.