Šetrite svoj zrak so žiarovkami a svietidlami Philips EyeComfort

 

Dennodenne trávime veľa času v priestoroch s umelým osvetlením. Pre každého sa výsledná doba samozrejme líši a je individuálna, napríklad v závislosti na aktuálnom ročnom období - v lete spravidla svietime menej ako v zime.

 

Navykli sme si na prítomnosť umelého osvetlenia natoľko, že ho často využívame nevedomky a bez rozmyslu. Zámer môže byť správny, napríklad svietiť si k práci, aby sme lepšie videli, bohužiaľ pri zlej voľbe osvetlenia či nevhodnom nasvetlení miestnosti si môžeme pravidelne unavovať oči a kaziť si tým zrak.

 

Tento problém vzal pri zdokonaľovaní svojich žiaroviek a svietidiel do úvahy holandský výrobca Philips a na trh priviedol rad projektov, ktoré označuje ako EyeComfort. Slogan radu hovorí sám za seba - "Navrhnuté pre pohodlie vašich očí." Svietidlá a žiarovky sú vyrobené tak, aby spĺňali špecifické požiadavky pre komfort zraku.


Medzi uvedené kritériá, ktoré môžu spôsobiť únavu, v horšom prípade aj poškodenie zraku, patrí:

  • blikánie,
  • oslnenie,
  • stroboskopický efekt,
  • fotobiologická bezpečnosť,
  • stmievateľnosť,
  • ladenie a podanie farieb.

 

Pojmy ako blikanie a oslňovanie sú veľavravné, nie každý však vie, čo je stroboskopický efekt alebo napríklad fotobiologická bezpečnosť. Ošetrenie proti stroboskopickému efektu predchádza tomu, aby sa viditeľný pohyb javil sekaný či spomalený a naopak, napomáha jeho plynulosti. Fotobiologická bezpečnosť definuje bezpečnostné štandardy, ktorých nedodržiavaním môže dôjsť k poškodeniu zraku.

 

Rada žiaroviek a svietidiel EyeComfort bola navrhnutá tak, aby vyššie uvedený zoznam rušivých elementov minimalizovala, čím prispieva k celkovej pohode všetkých prítomných v osvetlenom priestore.

Spoločnosť Philips zosumarizovala výhody svietidiel a svetelných zdrojov v nasledovnej upútavke:

Významnou výhodou svietidiel a žiaroviek označených EyeComfort je zabraňovanie možným zdravotným problémom, teda poškodeniu zraku či migréne. Bolesť hlavy sa prejaví ihneď a môže ju spôsobovať nevhodné nasvietenie miestnosti, vysoká či nízka intenzita jasu či nepríjemná teplota chromatickosti (teplota farby svetla). Poškodenie zraku sa však nanešťastie prejaví až po určitej dobe, a z toho dôvodu mu ide len s ťažkosťami predísť, ak sa zákazník nesústredí na tento problém už pri kúpe a montáži osvetlenia.

 

Podanie farieb rady EyeComfort nemá konkurenciu. Produkty neobsahujú väčšie množstvo svetla s krátkou vlnovou dĺžkou, ktoré môže zvyšovať riziko modrého svetla. Z toho dôvodu sa budú osvetľované priestory javiť v ich pravých farbách a rozhodne nedôjde k farebnému skresleniu.

 

A ako môžete zdravotným ťažkostiam predísť? Napríklad správnou voľbou intenzity osvetlenia a využitím funkcie stmievania - v skratke teda prispôsobením intenzity svetla daným podmienkam a potrebám. Ďalej potom úpravou farebnej teploty, kedy si prispôsobíte farbu svetla od teplých (žltých) po studenej (biele) odtiene svetla. Všeobecne sa pre prácu odporúča chladnejšie svetlo, pre odpočinok a relax svetlo teplejšie.

 

Pre zdravie a pohodlie vášho zraku voľte žiarovky Philips a svietidlá Philips z rady EyeComfort.