Deň zdravého spánku: Ako (ne)svietiť v spálni, aby ste sa vyspali do ružova

1) Spite v úplnej tme

Ak sa ráno cítite unavení, najskôr preto, že sa vám v noci nevyplavilo dostatok melatonínu. Tento spánkový antioxidačný hormón ovplyvňuje zdravý biorytmus a telo ho produkuje pri spaní v tme. Nie nadarmo sa tiež nazýva ako hormón spánku alebo hormón „tmy“. Rovnica je jednoduchá: čím viac kvalitného spánku v úplnej tme, tým viac vyplaveného malatonínu, teda zdravší život i spánok, menej únavy.

S biorytmom môže súvisieť i jarná únava, lebo s predlžujúcimi dňami ubúda čas, kedy máme v spálni tmu. Čo si z toho teda zobrať? Pred spaním zhasnúť, zatiahnuť rolety či žalúzie a najlepšie si nasadiť masku na oči.


Ak používate inteligentné osvetlenie Philips Hue, môžete si v mobilnej aplikácii nastaviť svoje denné rutiny. Svietidlá sa tak v určitú dobu samé zažnú alebo plynule stlmia intenzitu, ráno sa zasa budú postupne rozsvecovať, aby vás prebudilo prirodzené svetlo namiesto otravného zvuku budíka.

2) Relaxujte pri teplých odtieňoch

Zatiaľ čo studené odtiene bielej farby svetla s vysokým počtom Kelvinov vyburcujú mozog k pracovnej aktivite a bdelosti, teplé tóny okolo 2700K až 3000K navodia relaxačnú útulnú atmosféru a znížia celodenné napätie. Do obývačky, odpočinkových miestností alebo do spálne voľte osvetlenie s teplou bielou alebo stmievateľné svietidlo s možnosťou voľby farebnej teploty, aby ste mohli nastaviť podľa potreby. Obľúbené sú svetlá s funkciou Switchdimmer alebo svietidlá na diaľkové ovládanie.


To isté platí pre svietidlá do detských izieb. Každé detské kráľovstvo by malo byť rozdelené do niekoľkých zón, hracia na hranie, šantenie, blbnutie, pracovná pre školákov a písanie úloh a relaxačná pri posteli. V poslednej zmienenej zóne by mala byť lampička alebo svetlo s teplými odtieňami bielej na čítanie rozprávok a na zaspávanie je už najlepšia tma. Ak máte doma inteligentné osvetlenie prepojené s mobilnou aplikáciu, môžete zastaviť postupné stmievanie a máte možnosť ustrážiť večierku na diaľku.
 


3) Vypnite mobily, notebooky a televíziu


Vedeli ste, že tri hodinky pred spaním by sme mali obmedziť svetlo s modrou zložkou? Jeho energia dopadajúca na sietnicu je totiž príliš veľká a preťaženie modrým svetlom tak môže mať na svedomí bolesti hlavy, zhoršenie zraku, zníženie produkcie melatonínu a zlé zaspávanie. Okrem vypnutia telefónu, počítača, televízie a elektronických čítačiek kníh môže eliminovať modrú zložku svetla tým, že si obstaráte do spálne svetlo s možnosťou voľby svietenia rôznymi farebnými odtieňami, napr. produkty s RGB svietením z kolekcie Philips Hue a pred spaním nastavíte červený odtieň, ktorý neobsahuje modrú zložku.

 

 


4) Zohrejte si mlieko s medom


I keď svietidlá dokážu toho veľa, pre zdravý a kľudný spánok sú dôležité i ďalšie pravidlá. Napríklad to, že základom je pohodlná kvalitná posteľ, pravidelný čas zaspávania a žiadna káva ani zelený či čierny čaj vo večerných hodinách. Pokiaľ chcete podporiť tvorbu melatonínu, zaraďte do jedálnička ananás, banány, pomaranče, kukuricu, jačmeň a paradajky. Pred spaním relaxujte, meditujte, vyskúšajte dychové cvičenie a uvarte si na ukľudnenie bylinkový čaj alebo teplé mlieko s medom. Intímnu atmosféru vyčarujete aj lampičkou na nočnom stolíku, niektorým originálnym kúskom z ponuky dekoračných svietidiel alebo LED pásmi nainštalovanými na čelo postele.