Čo je index podania farieb CRI?

Index farebného podania je svetelný parameter, ktorý málokto pozná a väčšinou sa spája s teplotou chromatickosti. Slnečné svetlo má index farebného podania 100 Ra (CRI).  Všetky umelé svetlené zdroje sú porovnávané s týmto denným svetlom a vyjadrujú percentuálne zastúpenie všetkých farieb oproti slnku. To znamená, že číselný údaj napr. 80 Ra (CRI) znamená, že umelý svetlený zdroj obsahuje 80% všetkých vlnových dĺžok oproti slnku.  Normy STN hovoria o minimálnom Ra (CRI) pre určité priestory a s rôznym využitím týchto priestorov.

Napríklad kancelárske priestory majú predpísaných minimálne 80 Ra (CRI). Základná podstata indexu farebného podania je pravidlo odrazu svetla od materiálov. Je to odraz žiarenia rôznych vlnových dĺžok od pozorovaných predmetov. Znamená to, že vnímame červený predmet len preto, lebo sa od neho odráža práve vlnová dĺžka červenej farby. Ak by táto vlnová dĺžka chýbala v svetelnom žiarení, nevideli by sme ju a vnímali ju ako sivú.

CRI bol vyvinutý po roku 1975, aby pomohol charakterizovať svetlo vytvárané žiarovkami. Typicky sa v meraniach žiarovkový zdroj používa ako referenčný. V dôsledku toho žiarovky majú veľmi vysoký CRI, takmer 100. Toto vytvorilo určitú polemiku vo svete polovodičového osvetľovania, pretože naopak k tomu čo by sa predpokladalo, „vyššie CRI nie je vždy lepšie“. Spektrá bielych žiaroviek obsahujú relatívne malé množstvo modrej.

Viac k tejto téme z experimentov s ľudskými faktormi, ktoré vykonalo Lighting Research Center (LRC) na Rensselaerovej technickej univerzite (RTI), vyplýva, že biele svetlo, vytvárané zmiešaním červených, modrých a zelených LED s vysokým jasom (HB LED) je uprednostňované pred halogénovými a žiarovkovými svetelnými zdrojmi, dokonca tými, ktoré majú vyššiu hodnotu CRI.